|
OPERATIIVINEN OSASTO |
|
|
L123 |
EU-tavaramerkkiä koskevan hakemuksen
hylkääminen
(Euroopan
unionin tavaramerkkiasetuksen 7 artikla ja
tavaramerkkiasetuksen
täytäntöönpanoasetuksen 11 säännön 3 kohta)
Alicante, 22/03/2017
Marjut Kaukolehto
PO Box 64
Dept. of Physics
FI-00014 University of Helsinki
FINLANDIA
Hakemuksen numero: |
015441223 |
Hakijan viite: |
|
Tavaramerkki: |
SMEAR |
Merkin tyyppi: |
Kuviomerkki |
Hakija: |
University of Helsinki P.O. Box 3 (Fabianinkatu 33) FI-00014 University of Helsinki FINLANDIA |
Virasto ilmoitti hakijalle 6.6.2016 ja 21.11.2016 ehdottomasta rekisteröintiesteestä Euroopan unionin tavaramerkkiasetuksen (EUTMA) 7 artiklan 1 kohdan b ja c alakohdan ja 7 artiklan 2 kohdan nojalla, koska se katsoi hakemuksen kohteena olevan tavaramerkin olevan kuvaileva ja erottamiskyvytön ilmoituksissa (liitteenä) esitetyin perusteluin.
Hakija ei ole määräaikaan mennessä toimittanut mitään huomautuksia. Virasto ei myöskään omalta osaltaan löydä perusteita muuttaa käsitystään asiassa. Viraston ilmoituksessaan esittämin perusteluin ja EUTMA:n 7 artiklan 1 kohdan b ja c alakohdan ja 7 artiklan 2 kohdan mukaisesti Euroopan unionin tavaramerkkiä koskeva hakemus nro 15 441 223 hylätään seuraavien tavaroiden ja palvelujen osalta:
Luokka 9 Laitteet sähkön avulla tapahtuvaa käsittelyä varten; Magneetit, magnetisoijat ja demagnetointilaitteet; Mittausvälineet, seuranta- ja valvontalaitteet, ilmaisimet ja ohjaimet; Seurantalaitteet; Optiset laitteet, vahvistimet ja korjaimet; Tallenteet; Tieteelliset tutkimus- ja laboratoriolaitteet, opetuslaitteet ja simulaattorit; Tietotekniset ja audiovisuaaliset laitteet; Turva-, turvallisuus-, suoja- ja merkinantolaitteet.
Luokka 37 Tietokonelaitteiden ja televiestintälaitteiden huolto ja korjaus; Elektroniikkalaitteiden korjaus ja kunnossapito; Elektroniikka-laitteistojen korjaus ja kunnossapito; Elektronisten koneiden ja laitteiden korjaus tai huolto; Elektronisten laitteiden korjaus; Instrumenttien huolto ja korjaus; Korjausneuvonta; Mittaus- ja testauslaitteiden huoltoa koskeva tiedotus; Mittauskoneiden ja -välineiden korjaus tai ylläpito; Optisten instrumenttien korjaus; Optisten koneiden ja instrumenttien korjaus tai kunnossapito; Optisten koneiden ja kojeiden korjaamiseen tai kunnossapitoon liittyvien tietojen tarjoaminen.
Luokka 41 Aikuiskoulutusseminaarien järjestäminen; Aikuisopetus; Akateemisiin oppiaineisiin liittyvät konsultointipalvelut; Koulutuksen järjestäminen; Koulutuksen tarjoaminen kurssien muodossa; Koulutuksen tarjoaminen maailmanlaajuisen tietokoneverkon välityksellä; Koulutuksen tarjonta; Koulutuskurssit liittyen tieteeseen; Koulutuskurssit liittyen tutkimus- ja kehitystoimintaan; Koulutuspalvelut; Koulutuspalvelut liittyen tietokonejärjestelmiin; Koulutuspalvelut, jotka liittyvät tietokoneisiin; Kurssien järjestäminen; Kurssien järjestäminen ja pitäminen; Kurssien, seminaarien ja työpajojen pitäminen; Ohjelmistojärjestelmien käytön koulutus; Tekniikkaan liittyvien koulutuskurssien pitäminen; Tieteeseen liittyvien koulutuskurssien pitäminen; Tietokonelaitteistoihin liittyvät koulutuskurssit; Tietokoneohjelmistojen käyttöön liittyvät koulutuspalvelut; Yliopisto- tai korkeakouluopetus; Yliopistotason koulutuspalvelut; Yliopistotason koulutuspalvelut kurssien muodossa; Valmennuspalvelut.
Luokka 42 Tieteelliset ja teknologiset palvelut; Testaus, todentaminen ja laadunvalvonta; Suunnittelupalvelut; IT-palvelut.
Hakemuksen käsittely etenee jäljelle jäävien tavaroiden ja palvelujen osalta, eli:
Luokka 9 Laitteistot, välineet ja kaapelit sähköä varten; Navigointi-, opastus-, kohdentamis- ja kartantekolaitteet.
Luokka 37 Tietokonelaitteiden ja televiestintälaitteiden asennus; Instrumentointi-järjestelmien asennus.
Luokka 38 Kaukoviestintä.
Euroopan unionin tavaramerkkiasetuksen 59 artiklan mukaan teillä on oikeus hakea muutosta tähän päätökseen. Tavaramerkkiasetuksen 60 artiklan mukaan valitus on tehtävä virastolle kirjallisena kahden kuukauden kuluessa tämän päätöksen tiedoksiantamisesta. Valitus on tehtävä sillä kielellä, jota on käytetty valituksen kohteena olevan päätöksen käsittelykielenä. Valituksen perusteet sisältävä kirjelmä on jätettävä neljän kuukauden kuluessa päätöksen tiedoksiantamisesta. Valitus katsotaan tehdyksi vasta kun 720 EUR valitusmaksu on suoritettu.
Tuula RAJALA
LIITTEET Ilmoitus yhteisön tavaramerkkiä koskevan hakemuksen hylkäämisen perusteista (yhteisön tavaramerkkiasetuksen (¨asetus¨) 7 artikla ja yhteisön tavaramerkkiasetuksen täytäntöönpanoasetuksen (¨täytäntöönpanoasetus¨) 11 säännön 1 kohta), 6.6.2016, 6 sivua
Ilmoitus yhteisön tavaramerkkiä koskevan hakemuksen hylkäämisen perusteista (yhteisön tavaramerkkiasetuksen (¨asetus¨) 7 artikla ja yhteisön tavaramerkkiasetuksen täytäntöönpanoasetuksen (¨täytäntöönpanoasetus¨) 11 säännön 1 kohta), 21.11.2016, 3 sivua