DEPARTAMENTUL OPERAŢIUNI



L123


Respingerea cererii de înregistrare a unei mărci a Uniunii Europene (articolul 7 şi articolul 42 alineatul (2) din Regulamentul privind marca Uniunii Europene)



Alicante, 27.8.2018


SC AUTONET IMPORT SRL

Satu Mare, str.Aurel Vlaicu, nr.78

440122 Jud. Satu Mare

RUMANIA


Cerere nr.:

17 880 316

Referinţă:


Marca:

TRUCKFIX

Tipul mărcii:

Figurativă

Solicitant:

SC AUTONET IMPORT SRL

Satu Mare, str.Aurel Vlaicu, nr.78

440122 Jud. Satu Mare

RUMANIA



Oficiul a ridicat o obiecţie la data de 25.4.2018 în temeiul articolului 7 alineatul (1) literele (b) şi (c) şi al articolului 7 alineatul (2) din Regulamentul privind marca Uniunii Europene deoarece a constatat că marca pentru care se solicită înregistrarea este descriptivă şi lipsită de caracter distinctiv, din motivele prezentate în scrisoarea anexată.


Solicitantul şi-a formulat observaţiile la data de 25.6.2018, care pot fi rezumate după cum urmează:


  1. Solicitantul a renunțat la Clasa 37 și solicită înregistrarea pentru serviciile solicitate din Clasele 35 și 41.


  1. Denumirea solicitată se referă la repararea de camioane, nu este descriptivă pentru serviciile din Clasa 41, fiind distinctivă deoarece va fi folosită pentru organizarea de conferinţe, expoziţii şi diverse training-uri.


În temeiul articolului 94 din Regulamentul privind marca Uniunii Europene, hotărârea luată de Oficiu se poate întemeia pe motive sau dovezi asupra cărora solicitantul a avut posibilitatea de a formula observaţii.


În urma examinării atente a argumentelor solicitantului, Oficiul a hotărât să menţină obiecţia.


Oficiul a luat act de cererea solicitantului de a renunța la Clasa 37, astfel, prin notificarea din data de 1.8.2018, solicitantul a fost informat că lista de servicii solicitată a fost limitată, Clasa 37 fiind eliminată, iar celelalte servicii din Clasele 35 și 41 rămânând nemodificate.


În temeiul articolului 7 alineatul (1) litera (c) din Regulamentul privind marca Uniunii Europene, se respinge înregistrarea oricăror „mărci care sunt compuse exclusiv din semne sau indicaţii ce pot să servească, în comerţ, pentru a desemna specia, calitatea, cantitatea, destinaţia, valoarea, provenienţa geografică sau data fabricaţiei produsului sau a prestării serviciului sau alte caracteristici ale acestora”.


Conform jurisprudenţei constante, fiecare dintre motivele refuzului înregistrării prevăzute la articolul 7 alineatul (1) din Regulamentul privind marca Uniunii Europene are caracter independent şi necesită examinare separată. De asemenea, este oportun ca aceste motive de refuz să fie interpretate din perspectiva interesului general care stă la baza fiecăruia dintre ele. Interesul general care trebuie luat în considerare trebuie să reflecte diferite considerente în funcţie de motivul de respingere în cauză (16/09/2004, C‑329/02 P, SAT/2, EU:C:2004:532, § 25).


Prin interzicerea înregistrării ca mărci ale Uniunii Europene a semnelor şi indicaţiilor la care face referire, articolul 7 alineatul (1) litera (c) din Regulamentul privind marca Uniunii Europene


urmăreşte un obiectiv de interes general, care impune ca semnele sau indicaţiile care descriu caracteristicile produselor sau serviciilor pentru care se solicită înregistrarea să poată fi utilizate în mod liber de oricine. Această dispoziţie împiedică, prin urmare, rezervarea acestor semne sau indicaţii de către o singură întreprindere deoarece au fost înregistrate ca mărci.


(23/10/2003, C‑191/01 P, Doublemint, EU:C:2003:579, § 31).


Semnele şi indicaţiile menţionate la articolul 7 alineatul (1) litera (c) din Regulamentul privind marca Uniunii Europene sunt cele care pot servi, într-o utilizare normală din punctul de vedere al publicului vizat, pentru a desemna, fie direct, fie prin menţionarea uneia dintre caracteristicile sale esenţiale, produsul sau serviciul pentru care se solicită înregistrarea” (26/11/2003, T‑222/02, Robotunits, EU:T:2003:315, § 34).


Prin notificarea Oficiului din data de 24.4.2018, solicitantul a fost informat că semnul depus la înregistrare este neeligibil pentru înregistrare în temeiul articolului 7 alineatul (1) literele (b) şi (c) şi al articolului 7 alineatul (2) din Regulamentul privind marca Uniunii Europene deoarece descrie caracteristicile serviciilor din Clasele 37 și 41 pentru care s-a solicitat protecţie, de asemenea, fiind și lipsit de caracter distinctiv.

În ciuda limitării, Oficiul îşi menţine opinia că marca figurativă este descriptivă şi lipsită de caracter distinctiv pentru serviciile din Clasa 41 rămase.


Oficiul nu este de acord cu solicitantul atunci când susţine că marca solicitată la înregistrare este distinctivă în legătură cu serviciile desemnate pentru Clasa 41.


Evaluarea caracterului descriptiv se bazează pe modul în care consumatorul relevant ar percepe semnul în raport cu serviciile pentru care se solicită protecţie. Oficiul consideră că serviciile pentru care s-a ridicat obiecţia aparţin unui sector de piață foarte specializat.

În plus, deoarece marca conţine cuvinte în limba engleză, publicul relevant în raport cu care trebuie examinate motivele absolute de refuz este consumatorul vorbitor de limba engleză din cadrul Uniunii (22/06/1999, C‑342/97, Lloyd Schuhfabrik, EU:C:1999:323, § 26; şi 27/11/2003, T‑348/02, Quick, EU:T:2003:318, § 30). În cazul de faţă, consumatorul vorbitor de limba engleză, şi anume un profesionist în domeniul automobilisticii, ar înțelege semnul ca având următorul sens: a repara un vehicul lung folosit pe șosele pentru a transporta bunuri.


Pe baza acestei experienţe dobândite, Oficiul afirmă că, în raport cu serviciile din Clasa 41, publicul relevant va percepe marca pentru care se solicită înregistrarea ca furnizând informația că se referă la serviciile de organizare de conferințe, expoziții și concursuri, precum şi de formare profesională sunt în domeniul mecanicii şi reparaţiei de camioane, având ca scop repararea un vehicul lung folosit pe șosele pentru a transporta bunuri.


În ceea ce priveşte elementele figurative şi elemente stilizate ale mărcii solicitate la înregistrare, constând in fondurile negru, respectiv roşu pe care sunt scrise cele două cuvinte ce compun marca, în litere italice de culoare albă, deşi îi conferă un anumit grad de stilizare, sunt de natură atât de nesemnificativă încât nu îi conferă mărcii în ansamblu un caracter distinctiv. Aceste elemente nu prezintă nicio caracteristică legată de modul în care sunt combinate care să îi permită mărcii să îşi îndeplinească funcția esențială în raport cu serviciile pentru care se solicită protecţie.


Astfel cum s-a menţionat mai sus, deşi semnul pentru care se solicită protecţie, , conține anumite elemente figurative şi elemente stilizate, descrie scopul şi destinaţia serviciilor solicitate din Clasa 41.


În conformitate cu prevederile articolul 7 alineatul (1) litera (b) din Regulamentul privind marca UE, mărcile care sunt lipsite de caracter distinctiv nu se înregistrează. Din cauza caracterului său descriptiv, marca solicitată nu poate îndeplini funcția esențială a unei mărci. Prin urmare, semnul solicitat este, de asemenea, lipsit și de caracter distinctiv, nefiind în măsură să distingă serviciile solicitate în Clasa 41 de alte similare aparținând ale altor întreprinderi.


Din motivele menţionate anterior şi în temeiul articolului 7 alineatul (1) literele (b) şi (c) şi al articolului 7 alineatul (2) din Regulamentul privind marca Uniunii Europene, cererea de înregistrare a mărcii figurative a Uniunii Europene nr. 17 880 316 este respinsă pentru următoarele servicii:


Clasa 41: Organizare de conferințe, expoziții și concursuri; Formare profesională în domeniul mecanicii; Furnizare de cursuri educaționale; Instruire în domeniul reparării automobilelor; Instruire în întreținerea vehiculelor; Organizare de ateliere de lucru profesionale cu privire la repararea motoarelor automobilistice; Organizare de ateliere de lucru profesionale cu privire la întreținerea motoarelor; Organizare de ateliere de lucru profesionale cu privire la întreținerea motoarelor automobilistice; Organizare de cursuri de instruire tehnică; Servicii de educație și formare profesională; Servicii de formare cu privire la repararea de vehicule.



Procedura de înregistrare poate continua pentru restul serviciilor şi anume:


Clasa 35 Servicii de publicitate, marketing și promovare; Distribuirea de materiale publicitare, de marketing și materiale promoționale; Prezentări de produse și servicii de afișare a produselor; Servicii de asistență și consultanță pentru publicitate, marketing și promovare; Servicii de fidelizare, motivare și recompensare; Servicii de relații cu publicul; Servicii de târguri comerciale și de expoziții comerciale.


În temeiul articolului 67 din Regulamentul privind marca Uniunii Europene, aveţi dreptul să atacaţi această decizie. În temeiul articolului 68 din Regulamentul privind marca Uniunii Europene, calea de atac trebuie formulată în scris şi depusă la Oficiu în termen de două luni de la data notificării prezentei decizii. Cererea de introducere a căii de atac se depune în limba de procedură a deciziei atacate. În plus, în termen de patru luni de la aceeaşi dată trebuie depus, în scris, un memoriu în care să se expună motivele de atac. Cererea de atac va fi considerată depusă numai după achitarea taxei de 720 EUR.





Francesca DRAGOSTIN


Avenida de Europa, 4 • E - 03008 • Alicante, Spania

Tel. +34 965139100 • www.euipo.europa.eu


Latest News

  • FEDERAL CIRCUIT AFFIRMS TTAB DECISION ON REFUSAL
    May 28, 2021

    For the purpose of packaging of finished coils of cable and wire, Reelex Packaging Solutions, Inc. (“Reelex”) filed for the registration of its box designs under International Class 9 at the United States Patent and Trademark Office (“USPTO”).

  • THE FOURTH CIRCUIT DISMISSES NIKE’S APPEAL OVER INJUNCTION
    May 27, 2021

    Fleet Feet Inc, through franchises, company-owned retail stores, and online stores, sells running and fitness merchandise, and has 182 stores, including franchises, nationwide in the US.

  • UNO & UNA | DECISION 2661950
    May 22, 2021

    Marks And Spencer Plc, Waterside House, 35 North Wharf Road, London W2 1NW, United Kingdom, (opponent), represented by Boult Wade Tennant, Verulam Gardens, 70 Grays Inn Road, London WC1X 8BT, United Kingdom (professional representative)