AVDELNINGEN FÖR ÄRENDEHANTERING



L123


Avslag av en ansökan om ett EU‑varumärke

(artikel 7 och artikel 42.2 i EU-varumärkesförordningen)



Alicante, 16/06/2020



Fredrik Persson

c/o Adlegal Advokatbyrå AB Västra Trädgårdsgatan 15

SE-11153 Stockholm

SUECIA


Ansökningsnummer:

018090518

Er ref:

MOR_ECOLEASE

Varumärke:

еcolease

Typ av märke:

Figurmärke

Sökande:

Moreco Group AB

Sågvägen 35

SE-18440 Åkersberga

SUECIA


EUIPO gjorde en invändning den 30 juli 2019 i enlighet med artikel 7.1 b och c samt artikel 7.2 i EU-varumärkesförordningen då detta varumärke ansågs vara beskrivande och sakna särskiljningsförmåga.


Efter en tidsfrist på två månader lämnade sökanden in sina synpunkter den 24 oktober 2019. Kontoret svarade den 15 januari 2020 och gav sökanden två månader att inkomma med synpunkter. Se bifogat brev.


Sökanden inkom inte med några synpunkter inom den utsatta tidsfristen.

Kontoret vidhåller att märket i sin helhet är en berömmande reklamslogan, vars funktion är att ange ett kvalitetsbudskap. Den berörda målgruppen kommer i detta fall inte heller att uppfatta kännetecknet som någon angivelse om ett särskilt kommersiellt ursprung utöver den reklamupplysning som endast syftar till att framhäva positiva aspekter med de berörda varorna och tjänsterna, nämligen att tjänsterna i klass 35 och 36 är leasingtjänster eller rör leasingtjänster som tillhandahålls på ett ekologiskt sätt (hanteringen, transporten och tillvaratagandet av de leasade produkterna är ekologiska), samt att varorna i klass 9 är varor som kan leasas på ett ekologiskt sätt. Det noteras i sammanhanget att de köp- och försäljningsrelaterade tjänsterna i klass 35 kan relatera till lease-köp. Märet saknar därför också särskiljningsförmåga för tjänsterna i klass 35 som alla kan relatera till leasing och lease-köp av olika typer av varor.

Kontoret finner inte att det i märket ingående figurativa inslaget bidar till dess särskiljningsförmåga. När konsumenterna ser märket kommer de omedelbart att läsa bokstaven O. De skulle ägna ringa uppmärksamhet åt O:ets utseende och skulle inte analysera bokstavens komposition utan de skulle bara se det som ett dekorativt inslag.


Av de skäl som angivits ovan och i enlighet med artikel 7.1 b och c samt artikel 7.2 i EU-varumärkesförordningen avslås härmed denna ansökan om ett EU-varumärke nr 18 090 518 för följande varor och tjänster:


Klass 9 Magneter, magnetiserare samt avmagnetiserare; Informationsteknologiska anordningar, ljudanordningar, visuella anordningar, multimedieanordningar och fotografiska anordningar; Mobiltelefoner; Apparater, instrument och kablar för elektricitet; Datorer och datorhårdvaror till datorer; Datorer; Utrustning för informationsteknologi samt audiovisuella varor; Datorprogramvara; Anordningar för säkerhet, skydd och signalering; Servrar (datorer).


Klass 35 Förhandlingar avseende kommersiella affärsuppgörelser för tredje man; Förmedling och avslut av kommersiella affärsuppgörelser för andra; Konsultation, förhandlande och avslutande av kontrakt om köp och försäljning av IT-utrustning, däri inbegripet datorer, servrar, mobiltelefoner, mjukvara, konferensanläggningar samt deras delar och tillbehör; Företagsadministration för behandling av försäljningar utförda via Internet; Förmedling av kontrakt åt andra för inköp och försäljning av varor; Elektronisk orderbehandling; Förmedling av kontrakt åt andra för tillhandahållande av tjänster.


Klass 36 Finansiella och monetära tjänster och bankrörelse.


Ansökan godtas för övriga tjänster, nämligen för:


Klass 35 Abonnemang på databastjänster via telekommunikation.


Klass 37 Installation av maskinvara för datorsystem; Rådgivningstjänster avseende installation av kommunikationsutrustning; Installation, underhåll och reparation av datormaskinvara och telekommunikationsapparater.; Underhåll avseende datorhårdvara; Installationstjänster avseende datorhårdvara/datormaskinvara.


Klass 40 Återvinning; Behandling av farliga material; Återvinning och behandling av avfall; Dokumentförstöring; Destruktion av hårddiskar och andra minnesbärare, säkerhetsdestruktion av hårddiskar och andra minnesbärare, destruktion av datorer och kringutrustning; Säkerhetsdestruktion av datorer och kringutrustning.


Enligt artikel 67 i EU-varumärkesförordningen har ni rätt att överklaga detta beslut. Enligt artikel 68 i EU-varumärkesförordningen ska överklagandet lämnas skriftligen till kontoret inom två månader från dagen för meddelandet av detta beslut. Dessutom ska grunderna för överklagandet anges skriftligen inom fyra månader från samma dag. Överklagandet kommer att registreras först då en avgift för överklagan på 720 EUR har betalats.






Anne-Lee KRISTENSEN

Avenida de Europa, 4 • E - 03008 • Alicante, Spanien

Tel. +34 965139100 • www.euipo.europa.eu




Latest News

  • FEDERAL CIRCUIT AFFIRMS TTAB DECISION ON REFUSAL
    May 28, 2021

    For the purpose of packaging of finished coils of cable and wire, Reelex Packaging Solutions, Inc. (“Reelex”) filed for the registration of its box designs under International Class 9 at the United States Patent and Trademark Office (“USPTO”).

  • THE FOURTH CIRCUIT DISMISSES NIKE’S APPEAL OVER INJUNCTION
    May 27, 2021

    Fleet Feet Inc, through franchises, company-owned retail stores, and online stores, sells running and fitness merchandise, and has 182 stores, including franchises, nationwide in the US.

  • UNO & UNA | DECISION 2661950
    May 22, 2021

    Marks And Spencer Plc, Waterside House, 35 North Wharf Road, London W2 1NW, United Kingdom, (opponent), represented by Boult Wade Tennant, Verulam Gardens, 70 Grays Inn Road, London WC1X 8BT, United Kingdom (professional representative)